Ainažu iela 17, +371 29 416 661, [email protected]
Tā ir kūrortceltniecības 19. gs. vidus paraugs (precīzs būvēšanas gads nav zināms, bet droši, ka 1887. gadā ēka jau bijusi). Spriežot pēc vienkāršā plānojuma, viesnīca ”Strand” varēja būt muižnieku atpūtu pavadošā personāla vai viņu draugu un atsevišķu radu palikšanai domāta viesnīca (arī par to precīzu datu). Istabas ir nelielas un atturīgas bez greznumiem: tikai koks, baļķu sienas, apmetums un pavisam vienkāršas māla krāsnis – autentiski, tīri, bet ne grezni.
Viesnīcas restorānā, kas atradās blakus ēkā (tā līdz mūsdienām nav saglabājusies) 19. gs. beigās pusdienoja augstdzimuši atpūtnieki no Pēterburgas, Maskavas, Tērbatas un citām Krievijas impērijas vietām, kā arī Ziemeļvidzemes muižnieki. Tie vakarus pavadīja vietējās Kūrmājas klubā (celtne nav saglabājusies), kur notika simfoniskā orķestra koncerti, teātra izrādes un balles.
Viesnīca uzņēma atpūtniekus vēl pirmās Latvijas brīvvalsts laikā. Kara laikā te atvēra ambulanci, kas turpināja pieņemt pacientus arī padomju laikā pēc tam, kad ēku nacionalizēja.
Tagad te iekārtots viesu nams “Piejūras apartamenti Strand”. Ar mūsdienu ērtībām aprīkotajās istabās saglabāti vēsturiskās viesnīcas logi, krāsnis, grīdas un daļēji atsegtas koka baļķu sienas. Verandu rotā kokgriezumi un koka dekori, kā tas bija raksturīgi 19. gs. beigās celtajām Saulkrastu būvēm.
Informācija aktualizēta 07.05.2020.
Saistītie ceļveži un raksti: