Lauku māja “Upenīte” Aglonā ir lieliska vieta iedvesmojošai atpūtai skaistā Cirīša ezera krastā, baudot saimnieku latgalisko sirsnību, Latgales tradicionālos ēdienus un pirts priekus.
-
- Tartakas iela 7, Aglona, Aglonas novads, LV- 5304, GPS: 56.1169, 26.9922
- Inese Survilo: +371 26 312 465, [email protected],
Piedāvājums: viesu māja (2 istabas ar 10 guļvietām); kempings ezera krastā; zāle semināriem un banketiem (brokastis, pusdienas, vakariņas), produkti no savas saimniecības; melnā lauku pirts un pirtnieka pakalpojumi; kamīnzāle; ēdināšanas pakalpojums “Mājās gatavots” (pieteikšanās vismaz 1 stundu iepriekš).
Bioloģiskajā lauku saimniecībā Cirīša ezera dienvidu krastā saimnieko Ineses Survilo ģimene. Saimnieko daudzpusīgi un videi draudzīgi, ražojot pienu, sieru, dārzeņus un gaļu, kopjot augļu dārzu un upeņu stādījumus. Lauku darbu steidzīgajā ritmā laiks atvēlēts arī viesu uzņemšanai.
Ar “Zaļo sertifikātu”
Sākumā ieviesīsim skaidrību – populārā lauku sēta gan ir atpazīstama kā “Upenīte”, taču zemnieku saimniecībai dots vēsturiskais nosaukums “Sollomina muiža”.
Sava vectēva Teodora Sollomina zemi un 20. gadsimta 20. gadu beigās uzcelto māju Inese Survilo ir saņēmusi mantojumā. Ar vērienu celtā māja izdevusies tik pamatīga, ka apkārtējie ļaudis to iedēvējuši par Sollomina muižu. Tāpēc Inese, 1992. gadā dibinot savu zemnieku saimniecību, izvēlējās šo nosaukumu. Tā kā te tiek audzētas garšīgās, veselīgās upenes, vēlāk uzbūvētā lauku māja ieguvusi “Upenītes” vārdu.
Saimniecība ir pietiekami plaša: 32 hektāri bioloģiski izmantojamas zemes un 14 hektāri meža, 12 slaucamas govis, cūkas, truši un ponijs, augļu un sakņu dārzs, upeņu plantācija. Tam visam klāt vēl lauku tūrisms un godu galdu klāšana. Tā kā saimniecībā strādā ar dabai draudzīgām metodēm, tai ir piešķirts “ Zaļais sertifikāts”, kas ir nacionālas nozīmes lauku tūrisma uzņēmumu vides kvalitātes zīme. Saimniecība saņēmusi arī kultūras zīmi “ Latviskais mantojums” par latviskā kultūras mantojuma saglabāšanu un daudzināšanu.
Saimniecība ir ģimenes uzņēmums, un ģimene ir kupla: saimniece Inese, saimnieks Ziedonis, saimnieces vecākā meita Ērika, znots Māris un mazmeitas Laura, Antra un Adrija. Lai pagūtu visu izdarīt, darba pietiek ikvienam.
Ar laivu, kājām, uz lāvas
Katrs ciemiņš šai vietā atradīs kaut ko sev piemērotu. Tā kā viesu māja uzcelta Cirīša krastā, skaistais ezers, protams, ir tās pievienotā vērtība ar peldēšanās, makšķerēšanas un laivošanas priekiem. Ieteicams aizirties līdz noslēpumainajai Upursalai, kur senos laikos dzīvojis pareģis ar saviem palīgiem un ļaudis upurējuši dieviem. Augu valsts iepazīšanai uz salas ir izveidota dabas taka. Ja laiks nav ierobežots, atvēliet to arī Aglonas iepazīšanai! Apskatiet majestātiski krāšņo Aglonas baziliku, uzkāpiet Karaļkalnā, novērtējiet nesen atvērto Pasta un informācijas muzeju, paciemojieties populārajā Maizes un Otrā pasaules kara muzeja!
Ir daudz ko darīt arī pašā saimniecībā, kur saimniece vasarā piedāvās mieloties ar upenēm, bumbieriem, ķiršiem un plūmēm. Kad ir gana staigāts un redzēts, vakarā varēs izbaudīt pirts priekus uz lāvas Latgales melnajā pirtiņā, bet iespējama arī vienkārši slinka atpūta senlaicīgā gaisotnē pie kamīna.
Viesu mājā iekārtota zāle semināriem un banketiem. Tā ir iecienīta godu rīkošanas vieta. Saimniece gan pasniegs brokastis, pusdienas un vakariņas, gan saklās bagātīgu svinību galdu, liekot uz tā daudzveidīgos Latgales ēdienus.
No galda – ar pilnu vēderu
“Upenītē” sirsnīgi tiek uzņemtas un uz nebēdu mielotas daudzas tūristu grupas, kura ieradušās baudīt Latgales kulināros gardumus. Lauku māja ir Latgales kulinārā mantojuma tīkla dalībniece, un te piedāvā ēdienus, kas gatavoti no dabīgiem, pašu saimniecībā iegūtiem pārtikas produktiem.
Saimniece daudzus ēdienus gatavo pēc sentēvu receptes. Viesiem jārēķinās, ka latgaliešu tradicionālie ēdieni ir sātīgi un viesmīlības tradīcijas Latgalē paredz, ka ciemiņš no galda drīkst piecelties tikai ar pilnu vēderu. Zemnieku zupa, guļbešnīki, kartupeļu desas, upenes ar putukrējumu, cepumi (rozītes), biezpiens ar krējumu, rūgušpiena pankūkas ir tikai daži ēdieni no plašā piedāvājuma.
Saimniece arī stāsta un rāda, kā gatavo sieru, kura siešanas prasmes viņa ir mācījusies no vecāsmātes. Apmeklētāji arī paši var iesaistīties procesā un degustēt sierus ar dažādām piedevām. Pasūtot iepriekš, saimniece izceps arī garšīgas lauku torte.
Teksts: Anita Banziņa, 10.03.2021.