Atpūtas centrs ‘Valguma pasaule’

Engures novada Smārdes pagastā, 63 km no Rīgas, 13 km no jūras un 12 km no Milzkalna slēpošanas trases. GPS:  56.990288, 23.315670. +371 63 181 222, +371 29 414 022 [email protected]

Atpūtas komplekss piedāvā laivas, velosipēdus, sporta laukumus, pirtiņu ar koka baļļu un dažādas nakšņošanas iespējas. Restorānā garšīgas un veselīgas maltītes var nobaudīt katru dienu (10:00-22:00). Komplekss piedāvā izmitināšanu, iespēju nopērties pirtiņā un baudīt dažādas SPA procedūras, izstaigāt kādu no dažādajām pastaigu, velo takām un labirintiem.

Šī ir vēsturiska vieta, kas pirmskara laikā piederējusi slavenā vācu komiķa Hainsa Erharda tēvam, bet Padomju laikos bija slēgta teritorija komunistiskās partijas funkcionāru vajadzībām.

“Kosigina dāča” jeb “Vosa medību pils”

1968. gadā nopostītās “Āmarnieku” pils vietā uzbūvēja arhitekta Ivara Strautmaņa projektēto pansiju toreizējās PSRS Ministru padomes vadības vajadzībām. Tautas valodā tā iemantoja Kosigina rezidences slavu (Aleksejs Kosigins (1904-1980) bija PSRS Ministru padomes priekšsēdētāja 1964-1980).

Teritorija, kurai bija tiešie telefona sakari ar Kremli, tika apjozta ar divu metru augstu žogu, to augu diennakti apsargāja bruņoti milicijas darbinieki. Šeit varēja iekļūt vienīgi izredzētie – PSRS vadības augstu stāvošas amatpersonas un viņu radinieki, parastie mirstīgie tai pat tuvoties nedrīkstēja. Valgums bija Jūrmalas dziednīcas “Rīgas līcis” filiāle.

Nav jābrīnās par perfekti noasfal­tēto ceļu – tajos laikos šurp brauca ciemos partijnieki no visas savie­nī­bas, kur bez politisko jautājumu kārtošanas tie nodarbojās ar makšķerēšanu Val­guma ezerā un medībām tuvējos mežos. Pats Kosigns šeit viesojies reti, vienīgi kopā ar ģimeni un tuviem draugiem. Krietni biežāk Valgumā atpūtusies Leonīda Brežņeva meita Gaļina. Klīst nostāsti, ka viņa bijusi itin regulāra viešņa netālu esošajās mājās – pie saimnieka, liela alus brūvēšanas meistara. Šurp brauca medīt Augusts Voss (1916-1994) –  LPSR Kompartijas pirmais sekretārs 1966-1984. Valgumā ļoti labprāt atelpu no Maskavas guvis slavenais latviešu baletdejotājs Māris Liepa.

Pēc Atmodas, 1997. gadā, pansiju savā īpašumā pārņēma Lauku Avīzes redakcija, kura ieguldīja milzu pūles, lai atjaunotu un sakoptu pēcpadomju laikā izsaimniekoto godību. Valgumā norisinājās svarīgas tikšanās un intervijas.

Kopš 2005. gada te darbojas SIA “Valguma pasaule”, atverot šā nama durvis ikvienam, kurš vēlas baudīt aktīvu vai, gluži otrādi, rimtu atpūtu Valguma un Slocenes krastos.

Baskāju taka

15.maijs-okt.:  no 9.00 līdz tumsai. Iešana pa taku aizņem ~1 st.  veselības rituāls pēc pastaigas pa baskāju taku – pēdu pelde ziedu vanniņā un zāļu tējas dzeršana. Vienlaicīgi 15-20 pers.   ~30 min

Izveidota 2012. gadā. Te ir visdažādākās virsmas – mīkstas un durstīgas, maigi siltas un vēsas. Oļi un olīši, laukakmeņi un dzirnakmeņi, sūna, čiekuri, jūrmalas smilts, niedres, šķelda, raupjš priedes stumbrs, māls, veldzējošs upes ūdens… Lietū mērcēta mīksta zālīte, mikla kūdra egļu pavēnī, saulē sasilusi grants… Jo izjūtās bagātīgāks piedzīvojums pēdām, jo efekts manāmāks.

Staigājot kailām kājām pa dažādām dabiskām virsmām:

    • norūdāmies, stiprinām organisma aizsargspējas,
    • liekam asinīm riņķot straujāk, kas tīk arī sirdij,
    • uzņemam zemes enerģiju un atdodam lieko,
    • stiprinām kāju muskuļus, saites, locītavas,
    • mazinām krampjus ikru muskuļos,
    • normalizējam asinsspiedienu,
    • kliedējam galvassāpes,
    • sniedzam atpūtu nogurušām kājām,
    • atslābstam, nomierināmies,
    • veicinām līdzsvara izjūtas veidošanos, iekšēju stabilitāti – gan fizisku, gan psiholoģisku,
    • maigi aktivējot nervu galus, kas ir pēdās, labvēlīgi ietekmējam visu organismu.

Pēc 2150 m garās pastaigas pēdas patīkami kņud un ir siltas pat drēgnā dienā, ķermenī gluži fiziski jūtams enerģijas pieplūdums, mundrums. Galva izvējojusi, raizes, īgnums un stresi pagaisuši, prāts un sirds atbrīvoti svaigām, nepieradinātām idejām.

Pēc pastaigas pa baskāju taku var piedalīties Veselības rituālā (to iepriekš jāpiesaka) – pēdu pelde siltā sāls un ziedu vanniņā, malkojot zāļu tēju.

Klasiskais labirints (upes krastā) vēl joprojām top. Tāpēc tik dzīvs, atvērts. Valguma pasaulē šis ir labo domu labirints. Piebremzējiet sevī vēlmi kontrolēt, analizēt – tas nav nepieciešams. Izbaudiet iešanas procesu: 232 metri turp un tikpat – riņķojot ārā. Ir ļoti svarīgi pa to pašu taku no labirinta arī iziet! Izritinot domu, izbaudot emociju līdz galam, nepametot to pusratā.

Dabas gleznu taka

Takas sākums – pie ‘Valguma pasaules’ galvenās ēkas. Apmeklējums – bez maksas.  4,5 km. – 1 stunda. Ejot pa šo taku, nonāksiet arī gotiskajā labirintā.

Neparasto taku valgumnieki izveidojuši kopā ar īsteniem dabas pazinējiem no Ķemeru nacionālā parka. Pārsteidzošajam uzmanību pievērš stopkadri – košos rāmjos, kā gleznas, ierāmēti dižozols, māzers uz bērza, alpīnās jāņogas, dolomīta atsegumus gleznainās Slocenes krastā, dzeņu sakaltu un mizgraužu noēstu egli, bebru slidkalniņu, Otrā pasaules kara ierakumi, trīs atvari vienuviet, saaugušas egle un bērzs. Mudinot palēnināt soli, piestāt, ielūkoties, pamanīt.

Gotiskais Labirints

Pirms iebraukšanas teritorijā, taka ved pa kreisi. Rēķināt 30 min laika.

Kopš aizlaikiem ļaudis ticējuši, ka labirintam piemīt dziedinošs spēks. Tas ir viens no cilvēces senākajiem simboliem ar vismaz 3000 gadu ilgu vēsturi.

2010. gada maijā Valgumā tapis gotiskais labirints. Te ir enerģētiski tīra, gaiši maģiska vieta. Šim labirintam ir tieši tāds pats zīmējums kā 13.gs. būvētajā grīdas labirintā Šartras katedrālē Ziemeļfrancijā. Atšķirīgs ir vienīgi vidus raksts: Šartrā tas ir kā zieds. Valguma labirinta dvīņumāsa atrodas Berlīnē, Pasaules dārzā.

Ir tikai viens veids, kā nokļūt labirinta centrā, un ceļš pats uz turieni aizved. 11 loki, 28 pagriezieni: taka ir mānīgi īsa. Ik pa brīdim tā maina virzienu, taču nekur nekrustojas. Jāveic 390 metru, un, līkumojot ārā, – tikpat.

Atvēli sev laiku! Te ir vieta, kur nomierināt prātu, panākties tuvāk sev. Lēnprātīgi ļaujoties monotonai iešanai, noplok trauksme par to, ka tu līkumo un līkumo, taču tuvāk centram aizvien vēl netiec. Meklēšanas azarts, steiga un nepacietība te nav labākie pavadoņi. Jo skaists ir ne tikai mērķis, bet arī ceļš uz to. Labirints nejautā: ‘vai tu ej pareizi vai nepareizi?’ labirints jautā: ‘vai tu ej?’. Smelies spēku, rodi saskaņu sevī! Izbaudi mieru un atklāsmes, ko sniedz labirints!

Informācija aktualizēta 13.04.2020.

Saistītie ceļveži un raksti:

  • Valgums – (TUKUMS) – (TALSI) – Valdemārpils – Laumu dabas parks – Dundaga – (Mazirbe) – maršruta ceļvedis
  • Valgums
  • Valguma ezers

Atrodiet naktsmājas Valgumā!

Vienkāršākais veids kā atbalstīt mūsu projektu – vienmēr rezervēt naktsmītnes booking.com caur mūsu vietni (zemāk spiediet pogu ‘Meklēt’!)



Booking.com