Drubazu botānikas takā Abavas ielejas terasēs aug Latvijā īpaši aizsargājami biotopi, kas ir apdraudēti arī visā Eiropā, – dažādu tipu dabiskās pļavas, unikāls kaļķains avoksnāju purvs, plašas kadiķu audzes. Te iespējams ieraudzīt ne tikai reti sastopamos augus, bet arī iepazīties ar pļavu apsaimniekošanas pieredzi. Dabisko pļavu atjaunošana ir daļa no “Drubazu” saimniecības nākotnes.
-
- http://www.visit.sabile.lv/botanikas-taka-drubazas/
- Abavas pagasts, Talsu novads. Takas sākums GPS: 57.03040, 22.59662
- Vides gids Ģirts Dzērve: +371 26 342 050, [email protected]
Piedāvājums: pastaiga pa taku patstāvīgi vai vides gida pavadībā. Kā aizbraukt: braucot pa ceļu P130 no Kandavas puses, taka atrodas tieši pirms iebraukšanas Sabilē. Pieejamība: pie “Drubazu” saimniecības ir stāvvieta, var piebraukt ar lielo autobusu. Taka sākas tieši pāri ceļam no stāvvietas.
Takas garums ir ~1 km, nepieciešamais laiks tās iziešanai – ~1 stunda. Grants, koka laipas, dabisks segums, informatīvi stendi. Ceļa kreisajā pusē – autostāvvieta. Taku iespējams izstaigāt pašiem (bez apmeklējuma maksas).
Taku sāka veidot Latvijas Dabas fonda un Nīderlandes karalistes sadarbības projekta ietvaros, sākot ar 1997. gadu, lai saglabātu Abavas ielejas dabas vērtības. Tā ierīkota Natura 2000 teritorijā, Abavas ielejas dabas parka teritorijā, Abavas senlejas labajā pamatkrasta nogāzē, kur 22,7 ha teritorijā aug bioloģiski vērtīgi zālāji.
Takā apskatāmi Latvijā īpaši aizsargājami biotopi, kas apdraudēti visā Eiropā, – dažādu tipu dabiskās pļavas (piemēram, sausa stepju pļava) Abavas ielejas nogāzēs un terasēs, unikāls kaļķains avoksnāju purvs, kā arī kadiķu audzes. Te zied aizsargājamās bezdelīgactiņas, dzegužpirkstītes un kalnu āboliņš, smaržīgā orhideja, odu gimnadēnija un Dānijas tragantzirnis. Mitrākās vietās sastopama krūmu cietpiene.
Te iespējams ieraudzīt ne tikai daudzus īpaši aizsargājamus augus, bet arī iepazīties ar pļavu apsaimniekošanas pieredzi. Dažviet ieraugāmas neaizvestas žagaru čupas – tas nav slinkuma dēļ, bet tāpēc, ka tajās vasarā ligzdo putni, mitinās eži un čūskas.
Pakalnu pļavas, kur aug kadiķi, tiek pļautas ar trimmeri, jo tur ar tehniku piekļūt nav iespējams. “Drubazu” saimnieks Ģirts katru gadu gandrīz visu augustu pavada terasēs ar trimmeri rokās. Īpašu uzmanību prasa kadiķu appļaušana, lai asais trimmera zobs neķertu jaunās kadiķīšu atvases. “Bioloģiski vērtīgie zālāji jānopļauj līdz 15. septembrim. Lai gan kadiķu pļavās vislietderīgāk pļaušanu būtu veikt oktobrī, novembrī, kad uznācis pirmais sals, jo tad garo zāli viegli izpļaut un var labi redzēt jaunos kadiķus”, stāsta Ģirts.
“Drubazu” saimnieks Ģirts Dzērve Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas fakultātē ir izstudējis vides zinātni (bakalaura grāds), un viņam ir svarīgi, kā tas, ko mēs darām šodien, ietekmē dabu un vidi nākotnē. Viņš redz “Drubazas” un sevi tajās vairākus gadu desmitus uz priekšu. Dabisko pļavu atjaunošana ir daļa no viņa saimniecības nākotnes.
Viņš parādīs, kur Odu gimnadēnijas ziedēšanas laikā var sastapt to reibinošās smaržas vilni un kā izskatās dabisko pļavu indikatorsuga – retais devela grīslis. Viņš parādīs, kur viņa zemēs kādreiz gājuši muižas ceļi, bet kur atrasts sens apbedījums, kā viņš pats min, – raganas kaps. “Drubazās” ir ļoti daudzveidīgas dzīvotnes, starp tām arī unikālas pļavas, kas ne reizi nav apartas kopš muižas laikiem – ne velti uz šejieni ekskursijās tiek vesti dabas zinātnieki.
Taka ierīkota gar aplokiem, kuros visu gadu ganās “Drubazu” saimnieku ‘Galovejas’ tīršķirnes govis, kas šurp atvestas 2019. gadā.
© Paulis Stars, 01.10.2020.
Informācija aktualizēta 04.06.2021.
Foto no z/s “Drubazas” arhīva.
- https://www.la.lv/starp-kadikiem-zied-orhidejas-drubazas
- https://grasslife.lv/plavu-atjaunotaji/z-s-drubazas/
Apkārtnē. Tikai 2,5 km attālumā ir skaistā Kurzemes mazpilsēta Sabile ar daudzajiem apskates objektiem: Sabiles Vīna kalns, Sabiles pilskalns, amatnieku darbnīcas, atpūtas bāze “ Zviedru cepure”, Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejs.
Saistītie ceļveži un raksti:
- “Kurzemes Šveice”: Kandava – Sabile – Abavas rumba – Māras kambari – Renda – Kuldīga – maršruta ceļvedis
- Sabile – pilsētas ceļvedis
- Mājas vīna darītava “Drubazas”