Laimoņa Cepurīša keramikas darbnīca – Raunas pagasts, Raunas novads

Pieredzes bagātā keramiķa Laimoņa Cepurīša jaunajā keramikas darbnīcā top etnogrāfiski un mūsdienīgi māla trauki, kurus saderīgi papildina sievas Rutas austie darbi. Keramikas trauki tiek apdedzināti Vidzemes tipa malkas ceplī, kas pašlaik ir viens no pēdējiem Latvijā.

    • “Auškāpi”, Raunas pagasts, Raunas novads, GPS: 57.353382, 25.6690887.
    • Laimonis Cepurītis: +371 29 499 320, [email protected]
    • Apmeklējuma maksa (2021): 2 EUR. Ekskursija ilgst līdz 1 stundai.
    • Apmeklējumu jāpiesaka iepriekš.
    • Valodas: latviešu, krievu.

Piedāvājums: ekskursija keramikas darbnīcā un ceplī, stāstījums par to, kā top keramikas trauki, ekspozīcijas apskate, trauku iegāde. Kā aizbraukt: 4 kilometri no Raunas centra pa Smiltenes ceļa (asfalta segums), iebraukšana pagalmā pie uzraksta “Keramikas darbnīca”. Pieejamība: ir bezmaksas stāvvieta, var piebraukt ar lielo autobusu, apmeklējums vecākiem ar bērnu ratiņiem un cilvēkiem ratiņkrēslā pieejams tikai darbnīcas pirmajā stāvā. Ja vēlas ņemt līdzi mājdzīvniekus, par to jāpabrīdina iepriekš.

Ceplis, kurā var ieiet iekšā

Sāksim ar neparastāko. Vai kādam ir gadījies, keramiķus apciemojot, aplūkot cepli arī no iekšpuses? Atbilde droši vien būs – nē! Taču Laimoņa Cepurīša keramikas darbnīcā ikvienam tiek dota unikāla iespēja to izdarīt (protams, ja ceplis netiek kurināts) un paskatīties, kas “lācītim vēderā”.

Te ceplis ir tik liels, lai tajā, galvu pieliecot, meistars var brīvi ieiet un salikt traukus uz plauktiem dedzināšanai, bet keramikas darbnīcas apmeklētāji to izpētīt no iekšpuses. Laimonis šo neparasto cepli uzmūrējis savām rokām, godinot tēva piemiņu, kurš bija pazīstams krāsns podiņu meistars Barkavā un vēlāk strādājis Raunas ķieģeļceplī, ko faktiski pats arī izveidojis. Ilgus gadus tā bija arī Laimoņa un viņa dzīvesbiedres Rutas darbavieta.     

“Mans tēvs Jānis, strādājot kolhoza «Rauna» keramikas cehā, pats uzmūrēja jaudīgu Vidzemes tipa malkas cepli, kas bija daudz lielāks par šo. Arī man vajadzēja ne reizi vien to kurt,” atceras Laimonis. Kad pārmaiņu laikos tika nopirkta vairāk nekā 150 gadus vecā māja “Auškāpi” un Laimonis vecās klētiņas vietā sācis būvēt keramikas darbnīcu, viņš zinājis – te noteikti būs arī Vidzemes tipa malkas ceplis! Mūrēšana uz priekšu virzījusies nesteidzīgi un prātīgi, jo viss darīts paša rokām. Ceplis tika pabeigts 2017. gadā, un tad arī tika atvērta jaunā keramikas darbnīca.

 

Etnogrāfiski un mūsdienīgi

Laimonis ir Vidzemes keramiķis ar pamatīgu pieredzi, Tautas daiļamata meistara nosaukums iegūts jau tālajā 1982. gadā. Viņa daudzveidīgos keramikas darinājumus var apkatīt paša uzbūvētajā darbnīcā.

Pirmajā stāvā viss iekārtots ražīgam un radošam keramiķa darbam. Otrajā stāvā izveidota koša izstāde ar viņa darinājumiem – bļodas, šķīvji, vāzes, krūzes, saldumu trauki, svečturi un mūsdienīga dizaina trauki. Laimoņa darbus saderīgi papildina Rutas – čaklas audējas – austie dvieļi, galdauti, lupatdeķi un tautiskās jostas, tāpēc var droši teikt, ka apmeklētājus te gaida divu radošu cilvēku – keramiķa un audējas – kopdarbs. 

Laimonis allaž cieņā turējis vidzemnieku tradīcijas un keramikas traukus veido, kā spilgtu akcentu uzliekot uz tiem tautiskus rakstus. Cilvēkiem tādi patīkot, saka meistars. Pat muzejnieki esot atzinuši, ka viņa darbi ir līdzīgi tiem, kādus agrāk darinājuši vecie podnieki. Tomēr meistars pie etnogrāfiskajiem darbiem vien neapstājas. Tiek apgūtas jaunas iemaņas, tehnika un materiāli un veidoti arī mūsdienu dizaina trauki. Starp citu, Laimonis gatavo traukus Raunas ražotnei “Latvijas ķiplokam”, kas tiek lietoti degustācijās.

Savus keramikas darbus meistars darina no sarkanā un melnā māla, ko var iegādāties turpat “Raunas māla” ražotnē. Trauki top arī no baltā māla, ko Latvijā ieved no citām valstīm. Lielāka izmēra darbi tiek apdedzināti  ietilpīgajā malkas ceplī, bet mazākiem un steidzīgākiem pasūtījumiem izmanto elektrisko krāsniņu.

Priecājas, ja pircējiem patīk

Vasarā abi Cepurīši vai katru nedēļas nogali ar saviem darbiem dodas uz tirdziņiem. Latvija izbraukāta, pabūts arī prestižajā amatnieku gadatirgū Latvijas Brīvdabas muzejā. Vien uz tālāko Kurzemes galu vēl nav tikts.

Pircējiem patīkot keramikas darbi apvienojumā ar Rutas stellēs noausto, un par to Laimonim lielākais prieks. Cilvēki prot novērtēt roku darbu. Tirdziņos vispieprasītākās ir tradicionālās māla bļodas, jo tās visbiežāk tiek liktas galdā un biežāk arī plīst. Idejas keramikas darbiem kādreiz rodas itin nejauši. Tā noticis ar tagad pircēju dikti pieprasīto bļodu ar snīpi. Par to Laimonim ir tāds stāsts. Atbraukuši kārtējie ekskursanti, un kāds iedomājies no plaukta, kur saliktas nupat savirpotās bļodas, paņemt vēl jēlo trauku un tā malā iespiest pirkstu. Laimonis nodomājis – lai nu paliek, būs bļoda ar šņibīti. Iznākusi ērta, skaista bļoda, no kuras pēdējā zupas karote nav jāsmalsta. Var vienkārši izliet. Pircējiem ļoti iepatikusies. Kāds savukārt jautājis pēc zupas terīnes, un tapusi bļoda ar osām. Galvenais ir pieiet radoši! 

© Anita Banziņa, 29.04.2021.

Informācija aktualizēta 29.04.2021.
Foto no Laimoņa Cepurīša keramikas darbnīcas arhīva.

Apkārtnē: tikai 4 km attālumā ir Rauna ar savdabīgajiem apskates objektiem: Raunas Staburagu, Tanīsa pilskalnu, pilsdrupām un daudz kas vēl aizraujošs.




Rezervē naktsmājas



Booking.com