Raunas ceplis – Raunas pagasts, Raunas novads

Kopš 2005. gada Raunas cepļa saimnieki Agita un Edmunds  iepazīstina apmeklētājus ar cepļa vēsturi un keramikas ražotnes darbību. Iepriekš piesakoties, radošajā darbnīcā iespējams izjust māla pārvērtības savām rokām. Atpūtai un skaisto skatu baudīšanai pieejams iekopts daiļdārzs un labiekārtotas atpūtas vietas pie dīķu kaskādes. Tiek piedāvātas telpas svinībām, semināriem un citiem pasākumiem.

Raunas ceplis, keramika

Piedāvājums: Ekskursijas ceplī un teritorijā – iespēja iepazīt keramikas trauku un dažādu dizaina priekšmetu izgatavošanas procesu no māla ieguves un apstrādes līdz gataviem izstrādājumiem; iespēja pasūtīt ierobežotas tirāžas produkciju; atpūta sakoptā, ainaviskā vietā; labiekārtotas telpas semināriem, laulību ceremonijām un kāzu svinībām; kāzu pieturvietas aktivitātes. Pieejama plaša autostāvvieta transportam. Pakalpojumu maksa: ekskursija ceplī un teritorijā grupai no 10 personām (ilgums 1,5 stundas) – 3 EUR, senioriem un skolēniem – 2 EUR. Mazākām grupām – pēc vienošanās. Radošā darbnīca pēc vienošanās (pagaidām tikai vasarā).

Raunas cepļa jaunā dzīve

Raunas pievārtē jau izsenis darbojies ķieģeļceplis. Tā vēsture aizsākusies līdz ar Raunas muižas saimnieciskās darbības attīstību. Laika gaitā ķieģeļceplī nomainījušies daudzi īpašnieki. Kad ķieģeļu ražošana 1971. gadā tika pārtraukta, blakus esošajā saimniecības ēkā kolhozs „Sarkanais Oktobris” izveidoja keramikas cehu. 90. gadu sākumā, kolhoza pastāvēšanas beigās, to savā īpašumā ieguva Agitas tēvs Rihards, kurš ceplī strādājis kolhoza laikā un vēlējies šo arodu saglabāt un nodot nākamajām paaudzēm. Pamazām Raunas cepļa darbos iesaistījās arī citi ģimenes locekļi –  meita Agita un viņas vīrs Edmunds Cinis. Iepriekš ne Agita, ne Edmunds nav bijuši saistīti ar keramikas ražošanu, taču tas ekonomisti un lauksaimniecības elektrifikācijas speciālistu nav atturējis no jaunā izaicinājuma. Abi pārcēlušies no Rīgas uz Raunu. Kooperatīvā darbu turpināja seši keramiķi, kas šajā ražotnē strādājuši jau padomju laikā, taču ar laiku notikušas izmaiņas, un tagad ražotnē no darbības pirmsākumiem strādā divas keramiķes: Silvija Šļika un Inese Poikāne.

Ražošanas ēkā tiek gatavots māls savām un arī citu Latvijas keramiķu vajadzībām, tas ir pieprasīts arī Vidzemes, Kurzemes un Rīgas mākslas skolās. Ceplī top daudzveidīgas formas un pielietojuma trauki un dizaina priekšmeti.  Raunas ceplī ražotajiem traukiem raksturīgi brūnie zemes toņi un dabiskais māla tonis, taču top arī melnās keramikas izstrādājumi. Māla izstrādājumos būtiska loma atvēlēta ne vien priekšmetu formai, bet arī faktūrai. Faktūra bieži tiek variēta, piemēram, trauka ārpusē veidota raupjākas faktūras virsma, savukārt iekšpuse, veidojot nogludinātu virsmu, tiek glazēta. Saglabājot senās tradīcijas, trauku un citu izstrādājumu dekoram meistari izmanto arī latvju zīmes. Šeit ciena tradīcijas, kas apvienojumā ar laikmetīgiem dizaina risinājumiem rada unikālus māla izstrādājumus, ko novērtē dizaina lietpratēji. 

Raunas ceplis, keramika

Ceplī izgatavo ierobežotas tirāžas produkciju, kā arī priekšmetus pēc individuāla pasūtījuma. Raunas ceplis sadarbojas ar vietējo pašvaldību un iedzīvotājiem: nesen radītas jaunas Raunas krūzītes, kas pieejamas Raunas tūrisma informācijas centrā. Katru gadu ceplis atbalsta apkārtējo mednieku šaušanas sacensības – veiksmīgākie šāvēji saņem Raunas cepļa veidotos goda kausus. Veiksmīgi izveidojusies arī sadarbība ar “Latvijas ķiploku”, – rezultātā ir radīts speciāls māla pods ķiploku uzglabāšanai.

Raunas ceplis var lepoties arī ar trauku kolekcijām, kas veidotas sadarbībā ar slaveniem šefpavāriem, piemēram, kolekcija “Max Cekot Kitchen” tapusi, kopdarbojoties ar Maksimu Cekotu. Cepļa traukus sastapsiet arī, dodoties uz “Innocent cafe” (Blaumaņa iela 34-2, Rīga) un Valmieras restorānu Vecpuišu parkā. Arī daudzajos gadatirgos noteikti atradīsiet cepļa ražojumus.

Kopš 2005. gada atraktīvie saimnieki laipni uzņem apmeklētājus, kurus iepazīstina ar cepļa vēsturi. Keramikas darbnīcā, iepriekš piesakoties, rīko radošās darbnīcas, kuru laikā iespējams iepazīt gan māla iegūšanas procesu, gan  keramikas priekšmetu izgatavošanas gaitu. Liekot lietā fantāziju un prasmes, te iespējams izbaudīt māla pārvērtības savām rokām.

Teritorijas pārvērtības 

Daudz darba prasījusi arī apkārtējās teritorijas sakopšana. Kā mantojums no padomju laika līdz ar ķieģeļcepli nākusi nekopta un piedrazota teritorija. Tajā visapkārt bija atrodama brāķētā un nekvalitatīvā produkcija, jo tolaik ražošanas atkritumus prom neveda, bet turpat vien apraka vai vienkārši izmeta.

Vides sakopšanu krietni sarežģīja arī mālainā zeme –  bez ekskavatora palīdzības nekas nebija paveicams. Ainavā,  izmantojot dabisko reljefu, tika izveidota dīķu kaskāde, kas apvieno trīs dažādos līmeņos izvietotus dīķus. Vēl zemāk ielejā redzams arī gleznains ezers. Augšējais dīķis vasaras mēnešos lepojas ar krāšņu ūdensrožu rotu, savukārt zemākajos mitinās vēži. Skaisto skatu baudīšanai pie dīķiem izveidotas labiekārtotas atpūtas vietas. Protams, arī teritorijas un dīķu uzturēšana kārtībā prasa papildus pūles, taču saimnieki rīko talkas un lūdz arī peldētgribētāju palīdzību. Apzaļumošana prasījusi laiku un pacietību, saimniecei nācies apgūt jaunas zināšanas daiļdārzniecībā, viņa apmeklēja vairākus kursus un izveidoja teritorijas labiekārtošanas un apzaļumošanas projektu. Katram kokam un krūmam, nereti to pārstādot, rūpīgi piemeklēja īsto vietu un izveidoja arī plašu zālāju. Ar lielu rūpību iekopto daiļdārzu atzinīgi novērtējuši arī dārzkopības speciālisti.  

Šajā saimniecībā daudzas lietas iegūst jaunu dzīvi. Jaunu pielietojumu radusi kolhoza laiku gatavo drenu un ķieģeļu novietne (faktiski saimnieki mantoja vien novietnes sānu stabus). Tur izveidota jauna jumta konstrukcija un stabi apaudzēti ar pieclapu mežvīteņiem. Tā, liekot lietā iztēli, radusies jauka vieta svinībām un citiem pasākumiem. 

Vecais Raunas muižas ķieģeļceplis ir pārvērsts par atvērtu telpu vasaras aktivitātēm, te ierīkota moderna virtuve-kafejnīca, lielā zāle atvēlēta viesībām un uzņēmumu korporatīvajiem pasākumiem. Senā būve pilda arī izstāžu telpas funkciju   – te skatāmi daudzveidīgie Raunas cepļa keramiķu darinājumi: lielformāta dārza un dizaina keramika, podi, krūzes, vāzes un daudz citu trauku. Dodoties lejup pa kāpnēm, var nokļūt senās ražotnes ķieģeļu apdedzināšanas krāsnī, kas pārtapusi omulīgā viesu uzņemšanas telpā. Šī telpa kalpojusi arī par teātra skatuvi: šeit tikušas uzvestas “Latviešu kāzas”. Izrāde guva skatītāju atzinību, un divu nedēļu garumā nospēlētas astoņas izrādes. 

Saimniecība turpina attīstīties – pirms trim gadiem plašās ganības kļuvušas par mājvietu poniju pārim, kam šogad pievienojies arī trešais ponijs. Agrāk saimniece Agita trenējusies jāšanas sportā un ļoti vēlējusies savā saimniecībā redzēt zirgus, tāpēc tika izmantota  iespēja no paziņām iegādāties ponijus un tā savā veidā realizēt senlolotu sapni. 

Pateicoties saimnieku uzņēmībai un nenogurstošam darbam nu jau 30 gadu garumā, viss pamazām sakārtojies, un līdz ar veco cepli atdzimusi arī apkārtne. Pašreiz saimniecība var lepoties ar skaisti sakoptu vidi, kurā lieliski iekļāvušās gan senās ēkas, gan no jauna tapušās konstrukcijas.  

Ceplī rit rosība –  no pašu māla top māla podi, bļodas, krūzes un krūkas, alus kausi, vāzes un daudzveidīgi  dizaina izstrādājumi. Raunas ceplis vienmēr laipni gaida apmeklētājus.

Teksts: Ieva Trillo, 01.02.2021.

Informācija aktualizēta 01.02.2021.
Foto no Raunas cepļa arhīva


Saistītie ceļveži un raksti:


Rezervē naktsmājas
Booking.com