Carnikavas muižas parks – Carnikava, Ādažu novads

Līdz 1917. gadam Carnikava varēja lepoties ar greznāko muižu Vidzemē. Barona Magnusa Gustava fon Mengdena dēls Ernsts Reinholds 1774. gadā Vācijā nopirka grāfa titulu.

Ernsts Reinholds fon Mengdens (1726-1798) bija vienpadsmitais bērns ģimenē un cieši pietuvināts Krievijas galmam, jo uzdienēja līdz ķeizarienes Elizabetes Petrovnas virskambarkunga amatam.

Pēc viņa pasūtījuma būvēta Carnikavas muižas kungu māja. Tā esot bijusi greznākā muiža Vidzemē, kas sava krāšņuma dēļ tika dēvēta par Meņģeles pili.

Carnikavas pils bija Carnikavas muižas kungu māja, celta 18. gadsimta beigās (pirms 1786. gada) pēc arhitekta Kristofa Hāberlanda projekta. Diemžēl grāfam neizdevās tikt pie dzimtas turpinātāja, un muižu mantoja brāļa bērni, kuri 1802. gadā to ieķīlāja un pārdeva. 19. gadsimtā pils piederēja biologam Kristianam Panderam un viņa pēcnācējiem. 1827.-1842. gados Carnikavas muižā K. Panders veica ievērojamus pētījumus paleontoloģijā, piemēram, viņš aprakstīja Gaujas grīvā un citur atrastos Devona perioda zivju pārakmeņojumus. Pēdējais muižas īpašnieks bija rūpnieks Heinrihs Gēgingers.

Carnikavas pils sagrauta Pirmā pasaules kara laikā, 1917. gadā, un līdz mūsdienām saglabājušās ēkas drupas zem zemes Carnikavas centrā.

Pēc Otrā pasaules kara PSRS okupācijas armija savāca apkārtnē kritušos savus karavīrus un tos salika nodedzinātās pils vīna pagrabos, kur viņu mirstīgās atliekas atrodas vēl tagad.

Divi Carnikavas pils kolonnu kapiteļi pārvesti uz Latvijas Universitātes kāpnēm Merķeļa ielā un nomelnējuši stāv blakus garām plūstošajai auto plūsmai. Vairāki kapiteļi iemūrēti kādreizējās Ādažu skolas sienā. Pašas Carnikavas pils vietā tagad paceļas vien zaļš uzkalniņš. Muižas parks 2005. gadā atjaunots un labiekārtots. Parka vidū var apskatīt pēdējo muižas liecinieku, kas ir valsts nozīmes mākslas piemineklis, savukārt tautas nama “Ozolaine” ēka uzcelta klēts vietā.

Parkā ir arī piemiņas vieta 1919. gadā baltgvardu nošautajiem 12 revolucionāriem un 1944. gadā kaujās Rīgas pievārtē kritušo padomju karavīru brāļu kapi.

Muižas parks ir kļuvis par lielisku pastaigu vietu un piepildīts ar atpūtas laukumiem ģimenēm ar bērniem, jauniešiem un dabas mīļotājiem. Parkā var skriet, braukt ar riteni, skrituļot, nūjot, skeitot vai arī izvēlēties kādu citu sev tīkamu nodarbi.

Informācija aktualizēta 22.01.2022.

Saistītās publikācijas un tūrisma objekti apkārtnē


Lejupielādējams maršruta ceļvedis:
VIDZEME: Ainažu šoseja: Rīga – Baltezers – Carnikava – Saulkrasti – Dunte – Liepupe – Salacgrīva – Ainaži


Rezervē naktsmājas Saulkrastos



Booking.com