Zirgu sēta “Klajumi” – Kaplavas pagasts, Krāslavas novads

Augšdaugavā, pierobežā, starp Baltkrievijas robežu un Daugavas lokiem, 9 km no Krāslavas, paugurainā ainaviskā vietā 1998. gadā darbību uzsāka zirgu sēta “Klajumi”. Šī ir lieliska vieta aktīvai atpūtai zirga mugurā, pajūgā vai kamanās, vērojot Daugavas loku ainavisko skaistumu jebkurā gadalaikā. Te var izbaudīt Latgales lauku sētas viesmīlību – “Klajumos” arī izguldinās, paēdinās un  nopērs lauku pirtī.

Skanda

Pakalpojumi: izjādes zirga mugurā, izbraucieni pajūgos, kamanās, vagonetē vai karietē; nakšņošana brīvdienu mājās (līdz 30 cilvēkiem); Latgales kulinārā mantojuma maltīte; ekskursija pa saimniecību; viesību (kāzas, ballītes, korporatīvi) un semināru rīkošana; fotosesijas; zirgu un pajūgu pārvešana pēc pasūtījuma (zirgi ir pieradināti pie publikas, mūzikas, šāvieniem); reitterapija; piknika vieta ar grilu un malku; Odu dabas taka. Pieejamība. Sabiedriskais transports: autobuss Daugavpils-Kaplava līdz Kaplavai (izbrauc katru dienu no Daugavpils  13.50, ierodas Kaplavā 15.00). Ir autosstāvvietas, var piebraukt ar lielo autobusu, apmeklējums pieejams vecākiem ar bērnu ratiņiem, cilvēkiem ratiņkrēslā, kruķiem.

“Uzdrīksties sapņot! Ja tu vari to izsapņot, tu vari to izdarīt!”, ikvienu iedrošina zemnieku saimniecības un zirgu sētas “Klajumi” saimniece Ilze Stabulniece.

Ilze uzdrīkstējās sapņot un nenobijās darīt. Latvijas šķirnes zirgu audzēšana un bioloģiskā saimniecība, rosīga, viesmīlīga lauku sēta un sakopta apkārtējā vide ir viņas lielā sapņa reālais piepildījums. “Klajumi” tagad ir viens no atpazīstamākajiem Krāslavas novada tūrisma objektiem, ko iecienījuši gan Latvijas, gan ārvalstu ceļotāji.

Saimnieko gudri

“Klajumu” sētu tālajā Latgales nostūrī 20. gadsimta 30. gados uzcēla Ilzes vectēvs Jānis Stabulnieks. Laiks ritēja, un 1998. gadā vecajā lauku sētā sākās jauni laiki. Te tika izveidota jaudīga saimniecība, kur aizrautīgi  un gudri kopā saimnieko vecā un jaunā paaudze. Saimniecībai attīstoties, godā joprojām tiek turēts vectēva celtais, rūpīgi saglabāts kultūrvēsturiskais mantojums, dabas un senču vērtības.

Tāpēc arī godalgu un titulu saraksts ir iespaidīgs. “Klajumiem” ir piešķirts Zaļais sertifikāts, par zirgkopības tradīciju saglabāšanu saņemta  Kultūras ministrijas un “Lauku ceļotāja” goda zīme “Latviskais mantojums”. Saimniecība ir arī prestižā konkursa “Sējējs 2007” laureāte un konkursa “Skaistākā lauku sēta 2016” fināliste. 2017. gadā  LTV 1 populārajā šovā “Īstās latvju saimnieces” Ilze kļuva par tā uzvarētāju.

Enerģiskajai Ilzei vispār patīk izaicinājumi, un viņa ar prieku iesaistās visdažādākajos projektos un pasākumos, pierādot, ka dzīve spēj mutuļot arī tālajā, klusajā Baltkrievijas pierobežā. Viss ir atkarīgs tikai no cilvēka paša.

Ilzei ir divas augstākās izglītības – iegūts ekonomistes un ģeogrāfes diploms, bet, kad tiek jautāts, vai nav gribējies darīt ko citu, Ilze pasmaida un saka: “Te ir mana sirds, man ir vajadzīga šī vieta, un šai vietai esmu vajadzīga es”.

Liekas, ka viņai diena ir divreiz garāka, viņai nekas nav par grūtu – ne dārzu stādīt, ne zirgus apkopt, ne projektus rakstīt, ne ciemiņus uzņemt. Viņa turpina senču iesākto.

Zirgam mugurā, pajūgā vai kamanās

“Klajumos”, kas ir 9 km attālumā no Krāslavas, ciemiņus sagaida 14 labi audzināti, draudzīgi zirgi. Tie, kas prot braši noturēties zirgam mugurā un ierādīt tam vajadzīgo virzienu, noteikti izvēlēsies tuvākas vai tālākas izjādes pa ainavisko apkārtni. Pierobežas eksotika un dabas parka “Daugavas loki” krāšņās ainavas ceļojumu zirga mugurā padarīs neaizmirstamu.

Pieredzes bagātāki jātnieki gida-instruktora pavadībā var doties 2-5 dienu garā pārgājienā zirga mugurā. Būs piedzīvojumi, nakšņošana, bagātīga mielošanās un sirsnīga pēršanās pirtiņā latgaliešu stilā.

No zirgiem nav jābaidās arī iesācējiem. Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas braucamā tipa šķirņu zirgi, kas mācījušies “Klajumu” zirgu skolā, ir prātīgi un iecietīgi. Ja tomēr neizdodas pārvarēt bailes no uzkāpšanas zirga mugurā, ir iespēja pavizināties pajūgā.

Ziemā sevišķi iecienīts un emocijām bagāts izbrauciens kamanās ar pikniku (karstas desiņas, tēja, karstvīns).

Vasaras pirmajā pusē tradicionāli notiek zirgu un dabas izrāde “Kumeļu rotaļas”. Bezmaksas pasākums ir savdabīga dāvana zirgu un dabas mīļiem, kuru skaits ir sasniedzis pat 300-500. Nav aizmirstas arī godu reizes. Kāzu vai jubileju gadījumā te var vienoties par efektīgu svētku ceremoniju ar skaisti izpušķotiem zirgiem un pajūgiem ar eskortu.

“Klajumos” piedāvā arī reitterapiju vai relaksāciju zirga mugurā. Tā ir Latvijā oficiāli reģistrēta ārstniecības un rehabilitācijas metode, kuru drīkst piedāvāt tikai sertificēti speciālisti. “Klajumos”  darbojas reitterapeite Olga Bērziņa, bet reitterapijas instruktore ir pati saimniece Ilze.  Zirgi ir īpaši izraudzīti, apmācīti un sertificēti Latvijas Profesionālās reitterapijas asociācijā.

Pieļaujot, ka varbūt kāds ciemiņš gribēs savām kājām izstaigāt un iepazīt apkārtni, saimnieki viņam ir sagatavojuši īpašu pastaigu Odu takā, kur izbaudīt meža un purva ainavas. Ja gribēsies vienkārši mieru izbaudīt, ikvienam ir iespēja nesteidzīgi iejusties Latgales lauku sētas atmosfērā, izzināt māju vēstures stāstu, sadraudzēties ar suņiem, kaķiem un citiem sētas iemītniekiem. Bērniem noteikti tas patiks.

Paēdinās, nopērs un izguldinās

“Klajumos” ir tik daudz ko redzēt un darīt, ka ar vienu dienu var nepietikt, un tāpēc nav jāsteidzas ar pošanos mājupceļam. Te paveras iespēja visā pilnībā izbaudīt tālu izdaudzināto latgaliešu viesmīlību. “Klajumos” gan kārtīgi paēdinās un padzirdīs, kā jau tas Latgalē mēdz notikt, gan izguldīs, bet pirms tam vēl pieredzējis pirtnieks ar ozola, liepu vai bērzu slotām dūšīgi pirtiņā nopērs.

2014. gadā saimniecība kļuva par Latgales kulinārā mantojuma tīkla biedru, un pēc četriem gadiem renovētajā ēkā tika atvērts “Klajumu ķēķis”, kur izbaudīt Latgales labumus. Pēc iepriekšēja pasūtījuma omulīgajā ķēķī var nogaršot Latgales kulinārā mantojuma pusdienas un vakariņas. Nenoliedzami, būs ļoti garšīgi, jo te taču saimnieko īstā latvju saimniece! Arī  korporatīvos un atpūtas pasākumus, svinības un simpozijus te iespējams noorganizēt. 

 Nakšņošanai pieejamas “Klajumu” brīvdienu mājas:

    • “Klajumu” brīvdienu namiņš (9 vietas) un pirts,
    • “Klajumu Ķemeru” brīvdienu māja (7 vietas) ar melno (dūmu) pirti,
    • “Klajumu krastu” brīvdienu māja Daugavas krastā (6 vietas) ar melno pirti,
    • “Klajumu Ganiņu” brīvdienu namiņš (8 vietas). Namiņš piemērots arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām,
    • telšu un piknika vietas “Klajumu Krastos” Daugavas krastā;
    • Ja brauc lielākas grupas, saimnieki par izmitināšanu vienojas ar kaimiņiem, kuru saimniecības atrodas dažu kilometru attālumā.

Teksts: Inga Gothardsone, 15.01.2021.

Informācija aktualizēta 23.03.2021.
Foto no Zirgu sētas “Klajumi” arhīva.

Tuvumā: Krāslava (9 km), Keramiķu Pauliņu darbnīca (9 km), ārstniecības augu audzētava “Kurmīši” (12 km), Lielbornes muiža Daugavas lokos ar aktīvām pastaigu takām (6 km).