Krāsa ir enerģija, tā ir noteikta garuma vilnis. Tas bija Īsaka Ņūtona atklājums. Gaisma un tajā esošās krāsas ir dzīvības spēks, kas piedalās visās organisma norisēs. Visas krāsas atšķiras ar savām vibrācijām un līdz ar to – arī ar savu specifisko dziedniecisko iedarbību. Gaisma stimulē šūnu augšanu, ietekmējot endokrīno un nervu sistēmu. Dažādie krāsu izstarojumi veicina šūnās ķīmiskās reakcijas. Krāsai ir ne tikai fizioloģiska, bet arī psiholoģiska iedarbība. Jau senajā Ķīnā, Ēģiptē, Indonēzijā, Peru un Indijā izveidojās tāda medicīnas nozare kā krāsu terapija.
Cilvēka ādu var salīdzināt ar antenu – tā uztver informāciju no ārpuses un nodod to tālāk organisma iekšējām struktūrām, kas iedarbojas uz cilvēku fizioloģiski un psiholoģiski. Katra krāsa atbilst konkrētai ķermeņa daļai, kā arī īpašam prāta stāvoklim. Saskaņā ar vēdu filozofiju, cilvēkam ir 7 enerģijas centri – čakras. Tās bieži kalpo kā fokusa punkts jogas un meditācijas laikā. Bloķēta enerģija šajos centros rada slimības, bet to harmonizācija tās novērš un veicina labklājību un sasaisti ar Visuma enerģiju. Katrai čakrai atbilst sava krāsa. Krāsu pareiza izmantošana pirts rituālā palīdz sakārtot gan fizisko, gan garīgo ķermeni, atbrīvo nosprostotās čakras, palīdz organismam cīnīties ar problēmām un slimībām.
Zaļā krāsa
Atbilst sirds čakrai, tās vilņa garums ir 525-453 nm. Tā ir dabas, auglības, pārpilnības un fiziskās veselības krāsa, kas simbolizē mieru un harmoniju, jaunību, izaugsmi un līdzsvaru. Zaļie toņi līdzsvaro enerģiju, paaugstina jūtīgumu un līdzjūtību, atslābina nervu sistēmu, nomierina prātu, stimulē radošumu. Zaļajam piemīt nomierinošs efekts, īpaši mazinot iekaisumus. Gaiši zaļā krāsa ar zilā toņa nokrāsu ir ļoti spēcīgs līdzeklis, lai izvairītos no saslimšanas. Zaļā krāsa dziedina sirds problēmas un pazemina asinsspiedienu; tā ir noderīga čūlu dziedināšanai, palīdz atjaunot spēkus un novērš galvassāpes. Zaļo krāsu nekad nedrīkst izmantot ļaundabīgu vai citu audzēju gadījumos, jo zaļais stimulē šūnu augšanu.
Pirts rituālā zaļo krāsu lietosim, veicot ķermeņa skrubēšanu (pīlingu). Zaļā gaisma līdzsvaro ādas pigmenta krāsas, mazina grumbas, palēnina ādas novecošanos, paātrina brūču dzīšanas procesu. Tā palīdzēs jums atslēgties no ikdienas rūpēm un pilnībā nodoties sava ķermeņa attīrīšanai, novērsīs baiļu sindromu.
Sarkanā krāsa
Atbilst saknes čakrai (mugurkaula pamats), tās viļņa garums ir 642-662 nm. Sarkanā krāsa simbolizē spēku, izturību, enerģiju, kustību, uzdrošināšanos. Tās moto ir – nekad neapstāties! Sarkanā krāsa iedvesmo un dod spēku turpināt aizsākto darbu. Tā sasilda un uzmundrina, aktivizē un vairo fizisko spēku. Šo krāsu izmanto saaukstēšanās gadījumā un gļotādu iekaisumu likvidēšanai, menstruālo sāpju mazināšanai, izmanto pret anēmiju, pneimoniju, saaukstēšanos, zemu asinsspiedienu, locītavu sāpju un seksuālo traucējumu gadījumos. To lieto, lai paaugstinātu ķermeņa temperatūru un aktivizētu sarkanos asins ķermenīšus. Sarkanā krāsa stimulē dziļākas dziņas — juteklību un mīlestību, bet tai pat laikā arī naidu un atriebības alkas. Tādēļ šo krāsu jāizmanto ar apdomu, jo, to pārdozējot, var saasināt jau tā sakāpinātās jūtas. Galējās izpausmēs uzbudinājums var izpausties kā nežēlība, bailes, naids, trauksme. Sarkano krāsu izmanto īslaicīgai darbības aktivizācijai.
Pirts rituālā sarkano krāsu izmantosim pēršanās procesā. Tā atjauno ādu, aizkavē grumbu rašanos, palīdz pret celulītu un pinnēm. Ar mazāku temperatūru pirtī panāksim lielāku efektu, jo sarkanā krāsa palielina temperatūras iedarbību. Sarkanā krāsa stimulē kolagēna ražošanu. Kolagēns ir svarīgs proteīns, ko organisms izmanto, lai atjaunotu bojātos audus un stimulētu jaunu šūnu augšanu, kā arī samazinātu ādas lielās poras(pinnes).
Zilā krāsa
Viļņa garums 430-453 nm. Gaiši zilā atbilst kakla čakrai, savukārt zilganvioletā/indigo – trešajai acij (pierē starp uzacīm, nedaudz uz augšu). Miera, jūtu dziļuma, miermīlības krāsa. Tā atvēsina un relaksē mūsu organismu, iedarbojas uz kakla čakru, to stimulējot, tai piemīt antiseptisks efekts. Šī toņa krāsa stiprina un līdzsvaro organisma elpošanas sistēmu un visu, kas saistīts ar rīkli. Debesu zilā krāsa ir kā simbols domu skaidrībai, tā nomāc agresiju. Zilā krāsa ir efektīvs līdzeklis bērnu slimību atvieglošanai, astmas, vējbaku, dzeltenās kaites, arī reimatisma saslimšanas gadījumos vecāka gadagājuma cilvēkiem. Zilais mazina venozo slimību izplatību un ir neaizstājams līdzeklis paaugstināta asinsspiediena pazemināšanai. To lieto, lai aktivizētu intuīciju un kliedētu vientulības sajūtu. Ļoti iedarbīga šī krāsa ir kombinācijā ar sarkani oranžo spektru. Zilo lieto, lai rosinātu mākslinieciskās spējas un radītu iedvesmu, jo tā labvēlīgi iedarbojas uz vāju redzi. Pozitīvi ietekmē elpošanas orgānus, acis, ausis, degunu, regulē vairogdziedzera darbību, sekmē asiņošanas apturēšanu, brūču ātru dzīšanu un vājina sāpju sajūtu, pazemina apetīti.
Pirts rituālā zilo krāsu izmantosim rituāla noslēgumā, veicot ķermeņa relaksējošo masāžu un uzklājot maskas. Zilajai krāsai ir nomierinoša ietekme. Tumši zilā pazemina noguruma sajūtu. Gaiši zilā sekmē dzīvības procesu atslābšanu un palēnināšanos, darbaspēju un emocionālā sasprindzinājuma pazemināšanos, rada miera sajūtu, palīdz izzināt pašam sevi un justies komfortabli, rada iedvesmu. Pirts procedūras noslēgumā šī krāsa palīdz sakārtot un dezinficēt organismu. Baktērijas pinnēs satur porfirīnu savienojumus, zilā gaisma spēj nogalināt porfirīnu savienojumus, jo tiem ir nesaderība ar zilās krāsas viļņu garumu. Turklāt zilajai gaismai ir nomierinoša iedarbība, kas ir ļoti efektīva paaugstināta uzbudinājuma gadījumā.
Šīs ir trīs tradicionālās apgaismojuma krāsas, kas tiek izmantotas Abulkrastu pirtiņā. Abulkrastu pirts pērtuvē ir ierīkots apgaismojums, kura krāsu var mainīt atkarībā no tā, kādus mērķus konkrētajam pirts procesam sev ir izvirzījis apmeklētājs. Apgaismojums, ar ko ir aprīkota pirtiņa, sniedz iespēju mainīt krāsu gammas.
Oranžā krāsa
Atbilst sakrālai čakrai, kas atrodas vēdera un muguras lejas daļā, attiecas uz reproduktīvajiem orgāniem, seksualitāti, emocijām, baudu, radošumu.
Dzeltenā krāsa
Atbilst saules pinuma čakrai, kas atrodas vēdera augšējā daļā, starp nabu un krūšu kaulu, attiecas uz gribasspēku un vielmaiņu. Dzeltenā ir līdzsvarojoša un tonizējoša krāsa.
Balta vai violeta
Atbilst kroņa čakrai, kas atrodas virs galvas, attiecas uz garīgo dzīvi un pieredzi, pašizziņu, vientulības un kopības sajūtu.
Informāciju par dažādu krāsu nozīmi ir apkopojis Abulkrastu pirts saimnieks pirtnieks Viesturs Šķilteris.
Informācijas pirmavots: http://abulkrastupirts.mozello.lv/noderigi/
Aicinām uz pirts rituālu Abulkrastu pirtī: https://www.celvezi.lv/objekti/pirtis/abulkrastu-pirts-brengulu-pagasts-beverinas-novads/