Unikāls valsts nozīmes arhitektūras un kultūrvēstures piemineklis. Daugavpils (Dinaburgas) cietoksnis ir pēdējais bastionu tipa cietoksnis pasaulē un vienīgais bez ievērojamām pārmaiņām saglabājies 19. gadsimta pirmās puses cietokšņa paraugs Austrumeiropā. Skatoties no putna lidojuma, šis militārais komplekss ar bastioniem un ravelīniem atgādina saules, zvaigznes, bruņurupuča vai pat sikspārņa formu. Dinaburgas cietoksni pieskaita Nocietināto Ideālo pilsētu kategorijai.
Cietoksni 1810. gadā pēc Krievijas impērijas Kara ministra Barklaja de Tolli plāna un imperatora Aleksandra I pavēles sāka celt, lai stiprinātu Krievijas impērijas rietumu robežas, gatavojoties karam ar Napoleonu. 1812. gada kaujās vēl nepabeigtais cietoksnis veiksmīgi izturēja ugunskristības, atvairot pirmos Napoleona armijas uzbrukumus.
Centrālās cietokšņa daļas celtniecība tika pabeigta 1833. gadā, kurā ietilpa no artilērijas un lielgabalu uguns aizsargājošās fortifikācijas būves un 4 bastioni. Kaut arī cietoksnis vēl nebija pabeigts, 1833. gada 21. maijā imperatora Nikolaja I klātbūtnē notika simboliska cietokšņa iesvētīšana. Cietokšņa celtniecība ilga 68 gadus, un, kad 1878. gadā tas beidzot bija nocietināts līdz zobiem un pabeigts, pēc tā vairs nebija vajadzības. Ņemot vērā militārās tehnikas attīstību, tas jau bija novecojis. Militāro kompleksu pasludināja par otrās klases cietoksni, bet 1897. gadā pārvērta par vienu no galvenajām Krievijas armijas kara noliktavām. Latvijas brīvvalsts laikā šeit uzturējās Zemgales divīzijas trīs pulki. Otrā pasaules kara laikā cietoksnī atradās karagūstekņu nometne Stalag-340. Padomju okupācijas laikā Daugavpils cietoksnī izvietojās karaspēka daļa un 1947. gadā dibinātā Augstākā tehniskās aviācijas skola – viena no lielākajām PSRS. Tā šeit atradās līdz 1993. gadam.
Mūsdienās teritorijā darbojas Daugavpils zonālais arhīvs un Valsts policijas Latgales reģiona pārvalde, bet vienu cietokšņa sektoru aizņem padomju laikā būvētās piecstāvu mājas, kas tiek apdzīvotas (pretstatā daudzām cara laika būvēm, kas pēdējos 30 gadus nav tikušas izmantotas). Tagad cietoksnis pārvēršas par reģiona vērienīgāko tūrisma centru. Tā ir atsevišķa pilsēta pilsētā, kur laikmetīgā māksla sastopas ar vēsturisko mantojumu, dzīvi uzsāk jaunas biznesa idejas un laiskām pastaigām pieejami gleznainie cietokšņa vaļņi. Sevišķi daudz apmeklētāju piesaista 2013. gadā dibinātais Marka Rotko mākslas centrs, kas ierīkots cietokšņa Artilērijas arsenāla ēkā. Daugavpils cietoksnis ir nozīmīgākā sikspārņu ziemošanas vieta Latvijā.
© Nora Ozola, 08.03.2022.