- https://www.poznan.pl/ TIC: Stary Rynek 59/60, ul. Dworcowa 2
Iedzīvotāju skaits: 535 946 (2019), Platība: 261,91 km2. Pilsētas tiesības kopš 1253.g. Senais nosaukums: Pozene (vācu: Pozen).
Poznaņa ir viena no senākajām Polijas pilsētām, viens no Polijas valsts veidošanās centriem, Lielpolijas galvaspilsēta un arī tās lielākā pilsēta.
Pateicoties izdevīgajam ģeogrāfiskajam izvietojumam Dzintara ceļā, Poznaņa kļuva par nozīmīgu viduslaiku tirgotāju metropoli, un šo statusu nav zaudējusi līdz pat mūsdienām.
- Poznaņa ir otrs lielākais Polijas finanšu centrs (aiz Varšavas) un nozīmīgs tirdzniecības centrs. Kopš 1921. gada šeit ik gadu notiek gadatirgi, kuros piedalās ražotāji no visas pasaules.
Tieši šeit, starp Vartas un Cibinas upēm, jau 8. gadsimtā atradās Poļanu (austrumslāvu cilts) cietoksnis, kuru vārdā tika nosaukta jaunizveidotā valsts (pirmo Polijas valsti izveidoja poļanu kņazs Meško, kurš 966. gadā pieņēma kristietību).
968. gadā Poznaņa pirmo reizi minēta kā pirmā Polijas bīskapa rezidence (atradās Doma salā, ko uzskatīta par pilsētas rašanās sākuma vietu), kas līdztekus Gnezno pildīja galvaspilsētas funkcijas.
1253. gadā Lielpolijas princis Pšemisls I piešķīra Poznaņai Magdeburgas tiesības un te apmetās daudz vācu iedzīvotāju. 1519. gadā Poznaņā dibināja Lubraņska akadēmiju, kas ir otrā senākā augstākā mācību iestāde Polijā.
- 16. gadsimtu uzskata par Poznaņas “zelta laikmetu” – tā bija viena no lielākajām un bagātākajām pilsētām Polijā.
17.gadusimtā, Ziemeļu kara, Zviedru okupācijas, vairāki ugunsgrēku un slimību epidēmiju rezultātā pilsētas uzplaukums apstājās. 1806. gadā divas nedēļas pilsētā uzturas Napoleons Bonaparts. 1815. gadā, Vīnes kongresa lēmumu rezultātā, Poznaņu iekļāva Prūsijas sastāvā kā Pozenes lielhercogistes galvaspilsētu, un pamazām izbūvēja par stipru cietoksni un militāro bāzi. 1919.-1939.g. pilsēta intensīvi attīstījās. Otrā pasaules kara laikā no Poznaņas tika deportēti ap 40 000 iedzīvotāju. No 1945. gada 22. janvāra līdz 23. februārim notika pilsētas atbrīvošanas cīņas – kaujās sagrāva pusi ēku, vissmagāk cieta vecpilsēta.
Informāciju apkopojusi ekskursiju vadītāja Sarmīte Krieva – [email protected], +371 29 457 583
Informācija aktualizēta 18.04.2020.
Saistītie ceļveži un raksti:
- POLIJA: (VARŠAVA)-LODZA-Kalica-Gnezno-POZNAŅA-Svebodzina-Slubice – maršruta ceļvedis
- Lielpolija – kultūrvēsturisks reģions Polijā
- Vecais tirgus laukums Poznaņā
- Doma sala Poznaņā
- Poznaņas parki